Dil Öğrenimi ve Gözümüzde Büyüttüklerimiz

//Dil Öğrenimi ve Gözümüzde Büyüttüklerimiz

Dil Öğrenimi ve Gözümüzde Büyüttüklerimiz

İngilizce’deki bazı temel sorunları aştığınız takdirde uzun vadede herhangi bir dil bilgisi, kelime ya da telaffuz sorunu yaşamadan filmlerde izlediğiniz ya da dışarıda gördüğünüz kişiler gibi rahatlıkla konuşabilirsiniz. Tabii tüm bunlar ne yazık ki altın bir tepside gelmiyor. Sizlere sunulan tüm imkanlar ile birlikte düzenli bir çalışma yürütmeniz çabalarınızın karşılığını en kısa sürede almanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır .. Şimdi bu temel sorunları birlikte inceleyelim ;

“Bu hangi zaman oluyor?”

İngilizce öğrenenler için gramer en büyük baş belası. Basit noktalarda yapılan ufak hatalar uzun vadede daha karmaşık konu başlıkları altında iyice içinden çıkılamaz bir hal alıyor.  Düzenli tekrarlar ve belirli kelime gruplarının hedeflenmesi ile öğrenciler bu problemi aşabilse de yine de yaygın olarak yapılan hatalara takılmaktan kurtulamıyorlar. Kısa vadede belirli gramer konularını öğrenmek şart olsa da uzun vadede İngilizce’yi konuştukça belirli dilbilgisi kalıplarının nasıl oturduğunu öğrenecek ve zorlanmadan bunlara adapte olabilirsiniz.

“Çok kelime var, hepsini nasıl öğreneceğiz?”

Dil öğrenirken yaşanan en büyük zorluklardan biri de öğrenilen kelimelerin yeniden hatırlanmasıdır. Elbette ki Rusça, Almanca gibi öğrenilmesi zor dillerin yanında İngilizce’nin kelime zorluğundan bahsetmek biraz garip gelse de İngilizce de bu konuda pek yabana atılmamalıdır.

Bazı dilbilimciler İngilizce’nin kelime bakımından en zengin dil olduğunu iddia etmektedirler. Birçok farklı dil ailesinin karışımından oluştuğu ve kökleri çok eskilere dayandığı için dildeki bu zenginlik pek de şaşırtıcı değil ve hatta bazı kelimeler içindeki küçük değişiklikler ile bambaşka anlamlar yaratabilecek kelimeler haline gelmektedir.

Düzenli çalışma ve tekrar ile bu kelimeleri uzun vadede rahatlıkla öğrenebilir ve günlük konuşmalarınıza dahil edebilirsiniz.

“Biz şimdi bu kelimeleri nasıl okuyacağız?”

Yabancı dil öğrenen kişiler genellikle kelimelerin telaffuzunda zorluklar yaşadıklarını söylerler. Her ne kadar belirli eklerle ya da kelime gruplarının telaffuzlarıyla bu kolaylaştırılmış olsa da bu taktikler her zaman işe yaramayabilir. Bu da yine uzun vadeli bir çaba ve çalışma gerektiren bir durumdur.

“Filmlerdeki bazı şeyleri anlayamıyorum, onlar sokak ağzı mı oluyor?”

Birçok dilde olduğu gibi İngilizce de sokakta, yazılı dilden daha esnektir. Bu esnekliğin öğrenilmesi de öğrenciler tarafından genellikle en zor varsaydıkları şeylerin başında gelir. Günlük konuşmadaki kalıpları anlamak o dilin kültürünü, yaşam biçimini, geleneklerini anlamak ile mümkün olacaktır. Bunlara ek olarak bir de deyimler ile dili zenginleştirmek öğrendiğiniz dilden daha da keyif almanızı sağlayacaktır. Bu zorlukları İngilizce eğitiminizi yurtdışında sürdürerek ya da ana dili İngilizce olan  eğitmenler ile çalışarak kolaylıkla aşabilirsiniz.

Hata yapacağınızı düşünerek öğrenmenize engel olmayın;  kimse sizden muhteşem bir İngilizce konuşmanızı beklemiyor.

American Life Dil Kursu Dil öğrenme sürecinizde yaşam boyu yanınızda.

American Life Dil Okulları İzmir Alsancak  İngilizce Bölüm Başkanı Emre Dokuyan

Leave A Comment